جزئیات مختصر کار با

تفاوت کیف پول شخصی و کیف پول صرافی

داخل کیف پول کریپتو، هیچ رمزارزی نگهداری نمی‌شود! بلکه این کلیدهای خصوصی و عمومی که برای دسترسی به بلاک چین ضروری هستند نگهداری می‌شوند. با کمک این کلیدها و با استفاده از امضای دیجیتال خودتان، می‌توانید تراکنش‌ها را تایید کنید. کیف پول شما می‌تواند یک دستگاه فیزیکی، یک برنامه موبایل یا حتی یک وبسایت باشد. صرافی‌ها نیز کیف پول دیجیتال را به عنوان یک سرویس جانبی ارائه می‌کنند. اما کیف پولی که توسط صرافی عرضه می‌شود با کیف پول‌های شخصی تفاوت‌های زیادی دارد.

مهم‌ترین تفاوت کیف پول ارز دیجیتال با صرافی های ارز دیجیتال در کاربرد آن‌ها است. کیف پول ارز دیجیتال به منظور ذخیره‌ و حفظ رمزارزها در محلی امن طراحی شده است، درحالی‌که صرافی ارز دیجیتال (Crypto Exchange) پلتفرمی است که انجام معاملات رمزارزی را تسهیل می‌کند. کاربر در صرافی ارز دیجیتال می‌تواند رمزارزهای مختلف را خرید و فروش کند، پول فیات خود را تبدیل به ارز دیجیتال کند و به کیف پول رمزارز تراکنش ارسال کند.

تفاوت دیگر کیف پول رمزارز و صرافی ارز دیجیتال در چگونگی تسلط بر دارایی‌های دیجیتالی است. با وجود این که می‌توان در هر دوی این ها رمزارز ذخیره کرد؛ اما میزان کنترل دارایی‌ در این دو پلتفرم متفاوت است. مالک کیف پول دیجیتال کنترل کامل روی استفاده و انتقال دارایی‌های خود دارد و علاوه‌ بر این نگه‌داری از تمام رمزهای عبور ضروری و کلیدهای خصوصی بر عهده‌ی خود مالک ولت است. اما وقتی دارایی‌های دیجیتال روی حساب صرافی یا به‌ عبارتی دیگر در ولت صرافی (Exchange Wallet) قرار دارند، مدیریت بخشی از کارها برعهده پلتفرم ارائه‌کننده صرافی قرار می‌گیرد و دارایی کاربر به‌صورت امانی (Custody) به آن‌ها سپرده می‌شود.

به عنوان مثال وقتی پول نقد در جیب فردی باشد، کنترل تمام و کمال پول را در اختیار دارد؛ اما زمانی‌ که همان پول را در حساب بانکی ذخیره کند، مقداری از کنترل دارایی نیز به بانک محول می‌شود و فرد نمی‌تواند در لحظه هر مبلغی را برداشت کند. در هر صورت استفاده از کیف پول ارز دیجیتال امن‌تر از صرافی‌ها است.

مسئله‌ی ناامنی صرافی‌ها این است که دارایی‌ها کاملا به‌ دست مالکان صرافی است و هیچ تضمینی وجود ندارد که مالکان صرافی ناگهان صرافی را تعطیل کنند. با استفاده از کیف پول شخصی، شما اختیار کامل کلیدهای خصوصی خودتان را در اختیار خواهید داشت و تنها روش در خطر افتادن سرمایه‌های شما، این است که دستگاهی که کیف پول روی آن قرار دارد را گم کنید. اما در کیف پول صرافی، کلیدهای خصوصی در اختیار صرافی قرار دارند و کنترل کامل کیف پول در اختیار شما نیست.

علاوه‌ بر این، فعالیت کاربران در صرافی‌ها و انجام معاملات تجاری از طریق واسطه باعث می‌شود که در بسیاری از موارد سرمایه گذار از شرکت در رویدادهای ایردراپ و کسب رمزارز رایگان محروم شوند.

نکته‌ی مهم دیگری که باید به آن توجه داشت موضوع تحریم‌های مالی و اقتصادی است؛ که استفاده از ولت صرافی ارز دیجیتال می‌تواند برای کاربران ایرانی احتمال بلوکه‌ شدن دارایی را در پی داشته باشد.

نتیجه : هدف اصلی صرافی ها تبدیل ارز و خرید و فروش آن می باشد، به همین دلیل نباید از صرافی های ارز دیجیتال به عنوان بستر نگهداری ارز دیجیتال استفاده شود. در واقع انتخاب کیف پول و صرافی بستگی به شرایط استفاده آن دارد، اگر فردی قصد خرید و فروش رمز ارز داشته باشد بهتر است از صرافی های ارز دیجیتال استفاده کند، اما اگر معامله گری قصد هلد کوین های خود را دارد باید آن ها را در یکی از کیف پول های محبوب و امن ذخیره کند. می توان گفت صرافی های غیر متمرکز بیشتر برای فعالیت هایی از قبیل ترید ارز دیجیتال، خرید و فروش ارز دیجیتال مناسب هستند و کیف پول ها برای ذخیره.

#کیف_پول_ارز_دیجیتال

#کیف_پول_بیت_کوین

#بهترین_کیف_پول_رمزارز

#لیست_کیف_پول_های_ارز_دیجیتال

#ولت_های_ارز_دیجیتال

#کیف_پول_صرافی

نظرات :
پیام بگذارید :

پستهای مرتبط با وبلاگ

با بستر قطعی طراحی دیجیتال ، ایده های خود را به محصولات باورنکردنی خلق کنید ، همکاری کنید و آنها را تبدیل کنید.

بصورت تدریجی تجسم فعال است

این مورد زمانی الزامی است که مثلاً متن نهایی هنوز در دسترس نیست.

بصورت تدریجی تجسم فعال است

این مورد زمانی الزامی است که مثلاً متن نهایی هنوز در دسترس نیست.

با حداکثر میزان قابل اجرا

این مورد زمانی الزامی است که مثلاً متن نهایی هنوز در دسترس نیست.