جزئیات مختصر کار با

در این مقاله با روش هایی در برنامه نویسی موبایل آشنا می شوید .

اهمیت کد تمیز و بهتر برای برنامه Android

ما می توانیم کد نویسی را یک هنر بدانیم. در این صورت ، اگر شخصی بتواند برنامه نویسی را به درستی آغاز کند ، از طعم این هنر لذت خواهد برد. علاوه بر این ، با ایجاد یک کد تمیز می توان یک مشکل پیچیده را حل کرد یک فرایند مناسب است. طراحی و نگهداری هر نرم افزاری بسیار ساده تر خواهد بود.

و بنابراین ، ما باید کد را واضح تر کنیم تا از این فرصت ها استفاده کنیم. به طور کلی ، ما می توانیم برنامه نویسان زیادی را ببینیم که یک کد بزرگ ایجاد می کنند. با این حال ، در موارد متعدد مشکل ساز است. در زمان نگهداری ، ممکن است برای آن توسعه دهنده خاص چندان روشن نباشد. علاوه بر این ، نوشتن یک کد کوتاه برنامه را بیشتر قابل درک می کند و زمان کمی را نیز صرف می کند. همچنین ، می توان با ایجاد یک کد تمیز برای برنامه های اندرویدی ، احتمال بروز اشکال را کاهش داد.

 

الگوهای معماری برنامه Android

قسمت اول : در اینجا کلیک کنید

اولین هدف توسعه دهنده، انتخاب الگوی مناسب معماری اندروید است. در صورت عدم طراحی مناسب ، ممکن است برخی مشکلات بوجود آید. مثلا:

 

 • در داخل یک کلاس بزرگ ، نمی توانیم پیگیری کنیم.
 • از آنجا که شامل تعداد قابل توجهی از توابع است ، بنابراین اشکال زدایی کلاس بسیار دشوار خواهد بود.
 • نگهداری نرم افزار می تواند برای توسعه دهندگان دیگر مشکل ایجاد کند.

MVP

در کلمه MVP «M» مخفف مدل است ، «V» view است و «P» به معنای presenter است.

در این معماری:

 • view قادر به دسترسی به مدل نیست.
 • یک view واحد می تواند presenter را گره بزند.
 • View کاملاً منفعل است.

MVC

در کلمه MVP «M» مخفف model است ، «V» view است و «C» به معنی controller است. می توان آن را اساسی ترین الگو دانست. سه لایه Model View Controller به کاربران اجازه می دهد مدل و ارتباطات کاربر را به طور مستقل اداره کنند.

 

MVVM

به معنی model – view - viewmodel است.

 • معماری پاک

وابستگی به زمان ، الزامات ، منابع دارد و هیچ قانون یا لایه خاصی را شامل نمی شود.

 

 

 1. از اصول کد نویسی همگانی استفاده کنید

همه برنامه نویسان تمایل به آزمایش چیزهای جدید دارند. آزمایشات باعث بهبود کیفیت برنامه نویسی می شود. اما این آزمایش ها همیشه جواب نمی دهند. تغییر سبک برنامه نویسی ممکن است مشکلاتی را برای برنامه نویس خاص ایجاد کند.

برخی از برنامه نویسان نیز تحت تأثیر سبک یا تکنیک برنامه نویسان دیگر هستند. علاوه بر این ، آنها سعی می کنند از آن پیروی کنند و این منجر به کاهش کیفیت کدگذاری او می شود. همه برنامه نویسان باید از شیوه مناسب برای ساخت برنامه ها پیروی کنند تا بتوانند کدهای یکدیگر را خواننده و آن را نگهداری کنند و توسعه دهند.

 

 1. هرگز کدهای موجود را دوباره کدنویسی نکنید ( از لایبرری ها و کلاس های از پیش آماده استفاده کنید )

برنامه نویسی فقط مربوط به خالق آن نیست. برنامه نویسی شامل تعداد زیادی کلاس ، کتابخانه و نمونه قطعه کد است. اینها قبلاً در اینترنت در دسترس هستند و برای استفاده رایگان هستند. ما باید فرایندهای جستجوی آن کدها را بدانیم. علاوه بر این ، این کدهای موجود به ما در ساختن کدهای پیچیده کمک زیادی می کند و زمان زیادی را نیز صرفه جویی می کند. ما همچنین می توانیم چند کد آماده را برای ایجاد یک برنامه بزرگ جمع آوری کنیم.

 

 1. برنامه Android را مانند یک توسعه دهنده حرفه ای توسعه دهید
 • الگوهای معماری اندروید را دنبال کنید
 • آن الگوها را به طور مرتب تمرین کنید.
 • از اصول کلین کد در برنامه نویسی خود استفاده کنید.
 • آموزش Clean Code برای Android studio.
 • Kotlin Clean Code را برای Android مطالعه کنید.
 • درباره چیزهای جدید در توسعه اندروید تحقیق کنید.

این امکان وجود ندارد که یک انسان همه چیز را در مورد برنامه نویسی بیاموزد. همچنین ، ما باید همیشه آموخته و تمرین کنیم تا برای ویژگی های آینده آماده باشیم. در اوقات فراغت ما باید به دنبال کدهای قدیمی باشیم و بهترین سطح را برای اصلاح آن ها بکار گیریم.