جزئیات مختصر کار با

انواع ولت

کیف پول ارز دیجیتال یا به‌ عبارتی Cryptocurrency Wallet نوعی کیف پول است که ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتالی مختلف را امکان پذیر می‌کند. کیف پول ارز دیجیتال را می‌توان با توجه به ویژگی‌های مختلفی آن ها تقسیم بندی کرد، از جمله بر اساس ویژگی امنیتی یا پشتیبانی از ارز دیجیتال خاص و بسیاری قابلیت جزئی دیگر ...

بنابراین، کیف پول دیجیتال به دستگاه ، وسیله فیزیکی ، برنامه یا سرویسی می‌گویند که اطلاعات مربوط به کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی برای تکمیل تراکنش‌های رمزارزها را در خود ذخیره می‌کند. علاوه‌ بر عملکرد پایه‌ای ذخیره‌ی کلیدها، یک کیف پول ارز دیجیتال قابلیت رمزگذاری (Encrypting) و امضای دیجیتالی داده‌ها را نیز در خود دارد.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

به‌طورکلی دو نوع کیف پول ارز دیجیتال داریم :

  • کیف پول ارز دیجیتال سرد (Cold Wallet)

همان طور که از آن با نام Cold Storage یاد می‌شود، به کیف‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت آفلاین کار می‌کنند. به‌ عبارتی دیگر، اطلاعات حساب دیجیتالی روی دستگاهی ذخیره می‌شود که اتصالی به اینترنت ندارد درنتیجه، در برابر بسیاری از آسیب‌‌های سایبری مقاوم است. ابتدایی‌ترین کیف پول دیجیتال سرد، Paper Wallet یا همان کیف پول دیجیتال کاغذی است و نوع پیشرفته‌تر آن کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال (Hardware Wallet) است.

کیف پول ارز دیجیتال کاغذی نوعی والت رمزارز است که در این نوع کیف پول ، کلید خصوصی و کلید عمومی روی یک کاغذ چاپ خواهد شد. این روش ذخیره‌سازی و نگه‌داری از رمزارز معایب بسیار زیادی دارد و به‌ همین دلیل امروزه محبوبیت خود را از دست داده است؛ اما همچنان طرفداران خاص خود را دارد.

کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال ایمن‌ترین و نفوذناپذیرترین نوع کیف پول ارز دیجیتال است؛ زیرا کلید خصوصی برای دسترسی به حساب رمزارزی روی یک دستگاه فیزیکی ذخیره می‌شود که دسترسی به اینترنت ندارد. وقتی کاربر بخواهد تراکنشی انجام شود باید والت سخت‌افزاری خود را به درگاه USB متصل کند تا تراکنش بدون نمایش کلید خصوصی امضا شود. کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال عملا در برابر حملات ویروسی مقاوم است و تاکنون گزارش سرقت‌های موفق قابل‌توجه نبوده است. از بهترین تولیدکنندگان این نوع کیف‌های دیجیتال می‌توان به لجر (Ledger)، ترزور (Trezor) و کول والت (CoolWallet) اشاره کرد.

  • کیف پول ارز دیجیتال گرم (Hot Wallet)

به آن دسته از کیف‌های دیجیتالی گفته می‌شود به اینترنت متصل هستند و به‌صورت آنلاین کار می‌کنند. تفاوت کیف پول ارز دیجیتال سرد با کیف پول ارز دیجیتال گرم در همین وضعیت اتصال به اینترنت خلاصه می‌شود. با وجود سرعت بیشتر دسترسی به حساب و انجام تراکنش در والت‌های گرم، همین نقطه قوت می‌تواند به‌ دلیل سهولت قرارگیری در معرض حملات سایبری به نقطهضعف تبدیل می شود.

کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال: یا به‌ عبارتی Software Wallet به ولت‌هایی گفته می‌شود که اطلاعات کلیدهای خصوصی را در فایل‌های محلی ذخیره می‌کند و برای بازیابی حساب نیز Seed Phrase اختصاصی تولید کرده است. این دسته کیف پول‌های ارز دیجیتال را می‌توان با نصب نرم‌افزار مربوطه روی کامپیوتر، گوشی هوشمند یا حتی با استفاده از اپلیکیشن تحت وب، مورد استفاده قرار داد.

بزرگ‌ترین مزیت این نوع والت‌ها در سرعت بالای نقل ‌و انتقال و دسترسی آسان است.

کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال خود دارای سه زیرمجموعه است که شامل نرم‌افزارهای دسکتاپ، موبایل و نرم‌افزارهای آنلاین می‌شود.

کیف پول ارز دیجیتال دسکتاپ: (Desktop Wallet) به نرم‌افزارهای قابل نصب روی کامپیوتر گفته می‌شود که رمزارزها را روی کامپیوتر ذخیره می‌کنند؛ بنابراین، اطلاعات آن فقط در دسترس کاربر ولت است و کلیدهای خصوصی حساب روی سیستم ذخیره شده‌اند.

کیف پول ارز دیجیتال موبایل: ولتی است که در قالب اپلیکیشن برای نصب روی گوشی هوشمند طراحی می‌شوند و رابط کاربری راحتی دارند. نکته‌ی حائز اهمیت درباره نصب کیف پول ارز دیجیتال روی گوشی موبایل این است که آسیب‌پذیری اغلب گوشی‌ها در برابر بدافزارها بسیار زیاد است؛ همچنین احتمال گم‌ کردن گوشی یا دزدیده‌ شدن آن از جمله معایب استفاده از کیف پول ارز دیجیتال موبایلی به‌حساب می‌آید؛ زیرا کلید خصوصی والت رمزارز روی گوشی ذخیره می‌شود.

کیف پول ارز دیجیتال تحت وب یا به عبارتی کیف پول ارز دیجیتال آنلاین (Online Wallet) به‌ دسته‌ای از کیف‌های رمزارز گفته می‌شود که نیاز به نصب هیچ برنامه و اپلیکیشنی ندارند و از طریق مرورگر و اتصال اینترنت می‌توان به حساب رمزارز دسترسی داشت. مزیت این نوع کیف پول ارز دیجیتال دسترسی به حساب از طریق دستگاه‌های مختلف در هرکجایی است؛ اما ازآنجایی که کلید خصوصی والت توسط مالکان وب‌سایت ذخیره می‌شود و به‌صورت محلی در دستگاه ذخیره نمی‌شود، از نظر امنیتی توصیه نمی‌شوند.

#کیف_پول_دیجیتال

#کیف_پول_آنلاین

#کیف_پول_دسکتاپی

#ارز_دیجیتال

#کریپتوکارنسی

#انواع_کیف_پول

#بهترین_کیف_پول

نظرات :
پیام بگذارید :

پستهای مرتبط با وبلاگ

با بستر قطعی طراحی دیجیتال ، ایده های خود را به محصولات باورنکردنی خلق کنید ، همکاری کنید و آنها را تبدیل کنید.

بصورت تدریجی تجسم فعال است

این مورد زمانی الزامی است که مثلاً متن نهایی هنوز در دسترس نیست.

بصورت تدریجی تجسم فعال است

این مورد زمانی الزامی است که مثلاً متن نهایی هنوز در دسترس نیست.

با حداکثر میزان قابل اجرا

این مورد زمانی الزامی است که مثلاً متن نهایی هنوز در دسترس نیست.