جزئیات مختصر کار با

کپی‌لفت مفهومی معکوس کپی رایت

کپی‌لفت نوعی بازی با کلمهٔ کپی‌رایت در زبان انگلیسی است. در زبان انگلیسی «لِفت» به معنیِ چپ، متضاد «رایت» در معنیِ «سَمتِ راست» است. کپی‌لفت عملی را توصیف می‌کند که در آن با استفاده از قانون حقّ تکثیر (کپی‌رایت)، تضمین می‌شود که اجازهٔ نسخه‌برداری و ویرایش یک اثر برای همگان محفوظ می‌مانَد و هیچ شخصی اجازه ندارد حق ویرایش و نسخه‌برداری را از دیگر افراد سلب کند. در واقع، کپی‌لفت نوعی استفاده از کپی‌رایت اما در جهت خلاف آن است، یعنی به جای درآوردن اثر به حالت انحصاری، از انحصاری شدن آن جلوگیری می‌کند.

کپی‌لفت یک روش جامع برای تضمین آزادی نرم‌افزار و یا استفاده از هر اثر دیگری است و همچنین ایجاب می‌کند که نسخه‌های تغییر و یا توسعه‌یافته آن برنامه نیز آزاد باشد.

کپی‌لفت روشی است برای ارائه آثاری که شامل حق تکثیر می‌شوند، همانند موسیقی، ویدئو، کتاب، نرم‌افزار و غیره تا به صورت آزاد استفاده کنندگان ملزم شوند تمامی نسخه‌های مشتق‌شده یا گسترش‌یافته از آن‌ها را نیز به صورت آزاد منتشر کنند.

یکی از روش‌های انتشار آثار، ارائه‌ی آن‌ها در مالکیت عمومی است، اما مشکل این روش این است که افراد می‌توانند با تغییرات جزئی یا کلی در اثر، آن را با یک مجوز مالکیتی انحصاری بازنشر کنند. برای غلبه بر این مشکل از مجوزهای کپی‌لفت استفاده می‌شود که تضمین می‌کند کاربران بعدی نیز از آزادی‌های تعریف شده بهره‌مند خواهند شد.

کپی‌رایت به پدیدآورندگان آثار اجازه می‌دهد تا حق نسخه‌برداری، ویرایش و یا اقتباس کردن از آثارشان را از دیگر افراد سلب کنند. در مقابل، یک پدیدآورنده‌ی اثر می‌تواند با استفاده از کپی‌لفت به تمامی افرادی که یک نسخه از اثر را دریافت می‌کنند حق نسخه‌برداری، ویرایش و اقتباس را اعطا کند و با استفاده از قوانین آن تضمین کند که این حق برای دیگر افرادی که نسخه‌ای از آن اثر را دریافت می‌کنند نیز همچنان محفوظ خواهد ماند.

حق چاپ یا کپی رایت

کپی رایت در عصر چاپ به عنوان یک مقررات صنعتی در زمینه تجارت نویسندگی و نشر ایجاد شد و هدف آن تشویق به انتشار آثار مکتوب متنوع بود. ابزار این بود که ناشران را ملزم به دریافت اجازه نویسنده برای انتشار نوشته های اخیر کنند. این امر نویسندگان را قادر می‌سازد تا از ناشران درآمد کسب کنند، که نوشتن را تسهیل و تشویق می‌کرد.

امروزه روش جدیدی برای توزیع اطلاعات داریم: رایانه ها و شبکه ها. مزیت آنها این است که کپی و دستکاری اطلاعات از جمله نرم افزار، ضبط های موسیقی، کتاب ها و فیلم ها را تسهیل می کنند. آنها امکان دسترسی نامحدود به انواع داده ها را ارائه می دهند .

یک مانع بر سر راه بود: کپی رایت. خوانندگان و شنوندگانی که از توانایی جدید خود برای کپی و به اشتراک گذاری اطلاعات منتشر شده استفاده کردند، از نظر فنی ناقض حق چاپ بودند. همان قانونی که قبلاً به عنوان یک مقررات صنعتی سودمند برای ناشران عمل می کرد، به محدودیتی برای عموم مردم تبدیل شده بود که قرار بود به آنها خدمت کند.

در یک دموکراسی، قانونی که یک فعالیت عمومی و مفید را ممنوع می کند، معمولاً به زودی کاهش می یابد اما در مورد کپی رایت به جای کاهش قوانین ، دولت ها آنها را سخت تر از همیشه کردند و مجازات های سنگینی را برای اشتراک گذاری اعمال کردند.

ناشران با قانون حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال در سال 1998، حمایت دولت ایالات متحده را برای رویای خود به دست آوردند. این قانون به ناشران این قدرت را می‌دهد که قوانین حق چاپ خود را با پیاده‌سازی آنها در کد نرم‌افزار پخش‌کننده مجاز بنویسند. تحت این روش که مدیریت محدودیت های دیجیتال یا DRM نامیده می شود، حتی خواندن یا گوش دادن بدون مجوز ممنوع است به همین دلیل خشم عمومی علیه DRM به آرامی در حال افزایش است، زیرا عبارات تبلیغاتی مانند "حمایت از نویسندگان" و "مالکیت معنوی" خوانندگان را متقاعد کرده است که حقوق آن ها به حساب نمی آید.

#مالکیت_معنوی

#مالکیت_فکری

#کنوانسیون_برن

#قانون_تجارت

#مالکیت_عمومی

#کپی_رایت

#کپی_لفت

نظرات :
پیام بگذارید :

پستهای مرتبط با وبلاگ

با بستر قطعی طراحی دیجیتال ، ایده های خود را به محصولات باورنکردنی خلق کنید ، همکاری کنید و آنها را تبدیل کنید.

بصورت تدریجی تجسم فعال است

این مورد زمانی الزامی است که مثلاً متن نهایی هنوز در دسترس نیست.

بصورت تدریجی تجسم فعال است

این مورد زمانی الزامی است که مثلاً متن نهایی هنوز در دسترس نیست.

با حداکثر میزان قابل اجرا

این مورد زمانی الزامی است که مثلاً متن نهایی هنوز در دسترس نیست.